ראשי » התחדשות עירונית

התחדשות עירונית

מדוע כדאי לכם לקדם פרויקט פינוי בינוי באזור מגוריכם?

ברוב המקרים, התשובה לכך היא פשוט כי אין ברירה! מזה למעלה מ-30 שנה שמדינת ישראל צמצמה מאד את המעורבות שלה במתן דיור איכותי לתושביה. המשמעות היא שמי שיכול להרשות לעצמו רוכש דיור טוב יותר. מי שאין באפשרותו, נותר בדירה ישנה וקטנה במבנה שהולך ומתפורר.

בנוסף, ברוב המקרים אין לבעלים הנוכחיים את היכולת לשאת בעלות התחזוקה של תשתיות הבניין ההולכות ומתכלות ומתבלות (ביוב, חשמל, מים, חימום מרכזי היכן שיש). גם אם יש ועד בית שמתפקד עדיין קיים קושי משמעותי לייצור סביבת חיים איכותית.

נניח למשל מצב לפיו לא מקודם פרויקט פינוי בינוי אצלכם והבניין ממשיך להתיישן (גם כך הבניין כבר עבר מזמן את גיל ה – 40-50). האם לבעלים הנוכחיים יש יכולת כלכלית, אפשרות או יכולות לשפץ בעצמם את הבניין? יש להניח שהתשובה לכך ברוב המקרים היא לא.
זאת ועוד, האם יש ביכולתם לממן את חיזוק הבניין נגד רעידות אדמה בעלות של מאות אלפי שקלים ואף יותר מכך? הרי המבנים שנבנו לפני 1980 לא נבנו לפי התקנים החדשים נגד רעידות אדמה. מאחר ובישראל מתרחשת רעידה חזקה אחת ל-80-100 שנים (הרעידה הגדולה האחרונה התרחשה ב-1927), המשמעות היא פשוטה – בעת רעידת אדמה חזקה חלילה עלולות מאות אלפי משפחות להישאר ללא קורת גג או להתגורר במבנה שעשוי להיפגע מהרעידה.

השאלה מדוע לא לחזק את הבניין לפי תמ”א 38 (שמשמעותה חיזוק הבניין תמורת הרחבת הדירות ותוספת קומות לבניין הקיים)? בהחלט ייתכן שישנם מקומות בהם תוכנית החיזוק היא הטובה ביותר. יחד עם זאת אנו סבורים שהיכן שניתן לקדם פרויקט פינוי בינוי זהו מצב עדיף לכולם.

אפשר לקוות לשינוי מדיניות חברתית שתהיה דומה לזו הנהוגה במדינות אירופה שם המדינה אחראית למתן דיור איכותי. עד שזה יקרה בישראל, אם בכלל, כל משפחה חייבת לקחת אחריות למצבה ולפעול לשיפור תנאי הדיור שלה. פינוי בינוי מהווה כלי מרכזי לעשות זאת ללא עלות מצד המשפחה.

הברירה של “ממשיכים כרגיל” שבה לא נוקטים באף פעולה היא הברירה הגרועה מבין האפשרויות העומדות לפניכם.

קחו אחריות ופנו אלינו על מנת שנפעל למענכם להשגת תנאי דיור ועתיד טוב יותר לכם ולמשפחתכם.

Open chat
דילוג לתוכן